Kościół parafialny pw. Matki Boskiej Szkaplerznej

28.10.2017 r.

Przy drewnianym Sanktuarium Maryjnym na Burku w roku 1980 erygowano parafię pw. Matki Bożej Szkaplerznej. W kilka lat później w celu usprawnienia duszpasterstwa i ruchu pielgrzymkowego rozpoczęto budowę murowanego kościoła.

Nowy kościół znajduje się przy ulicy Gumniskiej 24. Projekt kościoła został opracowany przez mgr inż. Annę Falęcką i mgr inż. Stefana Maciałowicza. Budowę rozpoczął w 1988 r. ówczesny proboszcz ks. Aleksander Dychtoń.

Działka którą zakupiła parafia jest położona na miejscu dawnej glinianki, skąd kiedyś wydobywano glinę. Wykonano więc specjalne odwierty i okazało się, że stały teren znajduje się dopiero na głębokości 6m. Aby zniwelować teren z placu budowy trzeba było wywieźć ponad 900 samochodów ciężarowych ziemi. Następnie wykopano 87 studni i założono w każdej z nich po 3 zbrojone kręgi betonowe o średnicy 2 metry każdy. W sumie kościół posadowiono na 261 betonowych fundamentowych stopach.

Po czterech latach ofiarnego wysiłku został wzniesiony kościół dolny w którym w 1992 roku zaczęto odprawiać nabożeństwa parafialne. W 1997 roku, na nowobudowanej świątyni położono dach, a ks. bp Władysław Bobowski poświęcił dzwon na sygnaturkę wieży świątyni. Dzwon nosi imię Józef.

W maju 2014 r. biskup Andrzej Jeż poświęcił kościół górny, nadając świątyni wezwanie - Matki Bożej Szkaplerznej. Obecnie ta świątynia pełni rolę kościoła parafialnego, w którym codziennie celebrowane są Msze św. i nabożeństwa, a upiększanie i wystrój świątyni oraz obejścia trwa nadal.