Poradnia Rodzinna przy parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie

10.12.2017 r.

Poradnia rodzinna jest jedną z form wsparcia narzeczonych, małżonków i rodziców w obliczu narastających zagrożeń małżeństwa i rodziny z jednej strony, i wobec coraz trudniejszych wyzwań, stających przed rodzinami z drugiej.

W katolickim poradnictwie rodzinnym:

• ukazujemy właściwy wymiar relacji i miłości małżeńskiej, w tym czystości przedmałżeńskiej i małżeńskiej;
  • przedstawiamy zasady odpowiedzialnego rodzicielstwa, w tym metod diagnostycznych rozpoznawania okresów niepłodności i płodności małżeńskiej, by w ten sposób pomóc małżonkom w rozwoju dwóch istotnych wymiarów miłości małżeńskiej: jedności i płodności;
  • uwrażliwiamy na godność każdego człowieka od chwili poczęcia do naturalnej śmierci;
  • wzmacniamy postawy prorodzinne;
  • ukazujemy potrzebę pełnego miłości towarzyszenia dziecku od poczęcia – planować i przyjmować dzieci z miłością;
  • wskazujemy mechanizmy tworzenia relacji w rodzinie,
  • wzmacniamy postawy odpowiedzialności za relacje u każdego członka rodziny,
  • pomagamy w rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych i problemów wychowawczych.

DLA NARZECZONYCH

Decyzja o ślubie cywilnym to może być wybór miejsca i oprawy obrzędu,
ale wybór sakramentu małżeństwa jest wyborem stylu życia
w jedności dwojga budowanej razem z Bogiem, na bazie Jego planu.

Poradnia Rodzinna przy naszej parafii jest miejscem, w którym narzeczeni mogą skorzystać z bezpośredniego przygotowania do małżeństwa.

Zgodnie z Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin przygotowanie to obejmuje trzy spotkania z narzeczonymi.

Pierwsze spotkanie – dotyczy świadomości płodności małżeńskiej. Jego celem jest przekazanie wiedzy na temat metody rozpoznawania płodności opracowanej przez austriackiego lekarza prof. Josefa Rötzera , obejmuje: przybliżenie terminologii dotyczącej płodności oraz wyznaczanie czasu płodności pary małżeńskiej i niepłodności poowulacyjnej.

Drugie spotkanie – dotyczy drogi współodpowiedzialności małżonków w obszarze przekazywania życia, obejmuje ćwiczenia w zakresie metody rozpoznawania płodności prof. Josefa Rötzera, w tym wyznaczania niepłodności przedowulacyjnej.

Trzecie spotkanie – obejmuje zasady samoobserwacji przy powrocie płodności po porodzie, korzyści wynikających z karmienia piersią, tak dla dziecka, jak i dla matki, a także odpowiedzialnego rodzicielstwa, jako stylu życia, zakładającego postawę szacunku wobec takich wartości jak: życie ludzkie, rodzicielstwo, godność osób.

Poradnia rodzinna mieści się w Kościele Parafialnym (wejście tak jak do zakrystii).

Spotkania dla narzeczonych odbywają się:
I spotkanie – pierwszy poniedziałek miesiąca, godz. 18:00
II spotkanie – trzeci poniedziałek miesiąca, godz. 18:00
III spotkanie – umawiane indywidualnie.

Drodzy Narzeczeni,
zgłaszajcie się do Poradni Rodzinnej na 3 miesiące przed planowanym ślubem.

Kurs przedmałżeński / katecheza przedmałżeńska jest przeprowadzany w naszej parafii w lutym każdego roku.

DLA MAŁŻEŃSTW i RODZICÓW
pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca, godz. 18:00

Zachęcamy małżeństwa, te z krótkim, jak i z dłuższym stażem (bez ograniczeń), aby bez skrupułów :) korzystały z poradnictwa rodzinnego w sytuacjach, gdy pojawiają się pytania czy niepokoje związane:

• z relacją małżeńską,
  • z płodnością małżeńską, pożyciem małżeńskim, (przypomnienie metod diagnostycznych rozpoznawania okresów niepłodności i płodności małżeńskiej, pomagamy dobrze przygotować się do porodu i karmienia piersią,
    pomagamy prawidłowo obserwować powrót płodności po porodzie),
  • z trudnościami w małżeństwie czy trudnościami wychowawczymi:
    • pomoc w zachowaniu i rozwoju więzi emocjonalnych,
    • pomoc w rozwiązywaniu sytuacji konfliktowych i kryzysowych,
    • wypracowanie systemu zarządzania konfliktami i trudnościami.

Doradcy dysponują odpowiednią wiedzą, a w sytuacjach szczególnych pokierują do poradni specjalistycznych w celu uzyskania pomocy.

DLA MŁODZIEŻY
pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca, godz. 18:00

Pomoc dla młodzieży w rozwiązywaniu problemów wieku dojrzewania, pierwsza miłość, pierwsze rozstanie, wybór stanu i zawodu, konflikty rodzinne, brak zrozumienia czy po prostu chęć porozmawiania…

I jeszcze jedno: Poradnia to miejsce, w którym mile widziany jest każdy kto szuka informacji czy pomocy na temat metod rozpoznawania płodności.
Zapraszamy nie tylko małżeństwa, ale też „singli”. Ta wiedza może przydać się naprawdę każdemu. Nawet nastolatce czy studentowi, który chce odpowiedzialnie ruszać w życie.

KIM JESTEŚMY?

Jacek: mąż (od 31 lat) i ojciec trzech córek. Pedagog, poszukuje tego co łączy ludzi. Lubi rozmawiać, słuchać, poznawać cudze opinie, cierpliwy, otwarty na innych. Prowadzi spotkania z młodzieżą, z rodzicami i małżonkami .
nr tel. 604 415 456

Paulina: żona swego męża od 31 lat i matka jego córek. Pedagog, nauczyciel NPR metody Rötzera. Posługuje w Poradni od 10 lat, prowadząc spotkania z narzeczonymi, dni skupienia dla narzeczonych oraz spotkania z rodzicami i małżonkami.
nr tel. 696 174 823

Istnieje możliwość umówienia spotkania z duszpasterzem.